ciekawostki


 

 

 

 

> Etykietka wina

> Pochwała wina

> Wino: kraje i szczepy

 

 

 

 

Etykietka wina


 

 

 

> do góry

 

 

 

 

Pochwała wina


Żaden inny alkohol nie cieszy się taką sławą, jak wino. O wyjątkowości napoju z poddanych fermentacji winogron przesądziły nie tylko jego walory smakowe. Dużą rolę w rozsławieniu wina odegrały dwie zupełnie różne grupy: duchowni i artyści.

 

Wino towarzyszy ludziom od najdawniejszych czasów. Od tysiącleci napój ów zbiera pochwały nie tylko za swój smak, ale również za wpływ, jaki wywiera na pozostałe zmysły: wzrok i węch, a także na pamięć i wyobraźnię. Z tego powodu wino uważa się za substancję znacznie szlachetniejszą od pozostałych alkoholi.
 
Wino odurza, rozprasza i pozwala pijącemu oderwać się od codzienności. Paradoksalnie może dodatnio wpłynąć na jego moce intelektualne. Spożywanie wina często wywołuje w pijącym stany wewnętrznego niepokoju i sprawia, że z większą ostrością patrzy on na swoje życie.
Lampka wina może być przyjemnością, zwyczajem, koniecznością, ale również „rytuałem przejścia” – pierwszym „dorosłym” doświadczeniem. Wino od wieków spełnia ważną rolę w rozmaitych praktykach religijnych i obrzędach inicjacyjnych. Ceniono je za wywoływanie euforii, szczęścia i uczucia triumfu. W antycznej Grecji to bóg wina Dionizos kroczył na czele radosnego korowodu. Ten sam stan upojenia przypisywano poetom, którzy swe natchnienie i genialne dzieła mieli zawdzięczać dionizyjskiej łasce.
Związki wina z literaturą są szeroko udokumentowane. Chociaż nie potrafimy sprawdzić, które z dzieł powstały pod wpływem alkoholowego upojenia, możemy podejrzewać, że jest ich niemało. Najwybitniejsi poeci i pisarze, znani ze swej słabości do mocnych trunków (wśród nich François Villon, Charles Baudelaire, Edgar Alan Poe, Paul Verlaine, James Joyce, Samuel Beckett, Ernest Hemingway, Francis Scott Fitzgerald, Dylan Thomas) z pewnością nieraz zasiadali do pisania po kieliszku albo na okrutnym kacu.
 
W tej grupie na wyróżnienie zasługuje Malcolm Lowry. Ten angielski powieściopisarz nie tylko tworzył pod wpływem alkoholu (którego niemal wszystkie rodzaje przetestował osobiście), ale również chętnie o nim pisał. Jego książka „Pod wulkanem” mówi o tym, jak pod wpływem ginu, whisky lub mezcalu bohater odkrywa najciemniejsze strony własnej osobowości.
 
Jednak wśród innych alkoholi wino nie znajdzie sobie godnego siebie rywala. W czym tkwi jego tajemnica? Być może w zróżnicowanym smaku, o którym decyduje tak wiele rozmaitych czynników. Koneserzy dobrze wiedzą, w jak wielkim stopniu aromat wina zależy od klimatu, w jakim dojrzewają winogrona, od rodzaju gleby, ilości opadów i wieku roślin. Warto wspomnieć, że winorośl występuje w 5 tysiącach odmian, chociaż nie wszystkie nadają się do produkcji alkoholu.
 
O nobilitacji wina zadecydowała również jego historia. Tak surowy i obfitujący w zakazy katolicyzm o winie wyrażał się zawsze z najwyższym szacunkiem. Ów napój, symbolizujący krew Chrystusa miał nie tylko wzmacniać człowieka wewnętrznie, ale również wynosił jego duszę pod niebiosa, gdzie Bóg pozwalał jej wypocząć. Duży wkład w upowszechnienie wina mieli mnisi. Cystersi, znani ze swej formuły „ora et labora” (módl się i pracuj), wśród licznych obowiązków znajdowali też czas na uprawę winnej winorośli. Starannie selekcjonowali rośliny, odpowiednio dobierali działki pod ich upraw i otaczali je murkami, by ochronić je przed kaprysami pogody. W historii wina wielką rolę odegrał także mnich z Szampanii, Dom Perignon. A wina z regionu Rioja nie byłyby tym, czym są bez pracy średniowiecznych hiszpańskich kleryków.

 

> do góry

 

 

Wino: kraje i szczepy



Argentyna
W Argentynie nie ma miejsca na winiarstwo garażowe. To kraj ogromnych, idących w tysiące hektarów latyfundiów. A wszystko jest nowe: gigantyczne hacjendy-winiarnie, nowo obsadzone pola, instalacje nawadniające, maszyny i piwnice z tysiącami beczek. Mendoza to główny rozgrywający argentyńskiego winiarstwa, pokrywający winnicami niemal 150 tysięcy hektarów. Jej terytorium jest tak wielkie, a poszczególne części tak zróżnicowane, że winiarze aktualnie starają się na etykietach swoich win umieszczać ich dokładne nazwy, by ułatwić konsumentowi orientację w zawartości butelki przed jej zakupem. Generalnie Mendoza dominuje ogólną produkcję win argentyńskich. Najbardziej pożądanym i rozpoznawalnym winem Mendozy jest Malbec, który przywędrował tu z południowej Francji i odnalazł w tutejszym klimacie idealne warunki wzrostu. Istotną rolę odgrywa tu Cabernet Sauvignon i Syrah, oraz iberyjskie Tempranillo. Lista jest o wiele dłuższa i odzwierciedla wpływy kultur różnych narodów, które napływały do Argentyny przez wieki. Odmianą białą, którą region szczyci się najbardziej, jest rodzime Torrontes, dające lekkie, owocowe wina o przyjemnej kwasowości. Jednak najczęściej sadzoną odmianą jest hiszpański Pedro Jimenez, a zaraz po nich Chardonnay, a lista wszystkich odmian białych jest równie długa i zróżnicowana, jak lista gron czerwonych.
 
Australia

W Australii dominują gigantyczne koncerny, choć jest i miejsce dla małych firm. Największą siłą winiarstwa australijskiego jest bez wątpienia jego nowoczesność i prostota. Australijską filozofią jest wyrób win jak najbardziej oddających charakter poszczególnych odmian, uprawianych na danej glebie i w konkretnym klimacie.
 

  • Barossa Valley / To przede wszystkim najlepsze w Australii, o ile nie na świecie, Shiraz. Barossa słynie także z wybornych, tęgich Rieslingów, jednak dominującymi szczepami białymi są Chardonnay i Semmilion.

  • South Australia / To ogromny region winiarski, który dostarcza połowę ogólnej produkcji kraju. Najważniejszymi szczepami czerwonymi w całym regionie są Shiraz, Cabernet Sauvignon, Merlot i Grenache, a białymi Riesling, Semillon, Chardonnay.

 

Bułgaria

Nie ma na świecie kraju, które mogłyby się poszczycić tak wielką i długą tradycją winiarską jak Bułgaria– to bez wątpienia jeden z najstarszych krajów winiarskich na świecie. Większość win bułgarskich to wina czerwone. Region Subbałkański to ta część Bułgarii, którą często nazywa się Doliną Róż. Głównym powodem dumy jest wino Misket i Chardonnay. W części Zachodniej odnajdziemy Sliven, słynący z produkcji najlepszych bułgarskich Muscat, Cabernet Sauvignon, Kadarki i Merlot. Na uwagę zasługuje też Slavyantsi, które dzięki licznym inwestycjom zagranicznym w ostatnich latach, notuje znaczny wzrost produkcji i jakości swoich win.

 

Chile

Kluczem do sukcesu chilijskiego winiarstwa jest prostota, dobra jakość i niewygórowana cena.

Zdecydowana większość win chilijskich to produkty odmianowe, łatwo zdobywające kolejne rynki znanymi na całym świecie nazwami szczepów, świeżością, owocowością i stałą jakością. Cabernet, Carmenere, Merlot i Syrah, charakteryzujące się solidną strukturą tanin bogactwem smaku oraz Chardonay to podstawa dla win chilijskich. Valle Central - Dolina Centralna to największy organizm winiarski Chile.

Francja
Dlaczego Francja jest uważana za lidera w świecie wina i producenta najlepszych win? To proste - nawet jeśli dziś już oba powyższe stwierdzenia nie do końca są prawdziwe - bo typologicznie wszystkie rodzaje win robionych na świecie wywodzą się z Francji; bo wszystkie najlepsze odmiany (z wyjątkiem rieslinga) także pochodzą stąd; bo tu opracowano lub zainicjowano wszystkie metody wytwarzania win, używane dziś na świecie; wreszcie, bo na tutejszym prawodawstwie opierają się systemy apelacyjne stosowane na obu półkulach globu. To tutaj przez dwa tysiące lat udało się dobrać najlepsze szczepy do właściwych siedlisk.

  • Alzacja / Położona przy granicy niemiecko francuskiej, słynie z najlepszych na Świecie; Pinot Gris i Pinot Blanc, po aromatyczne i zapadające bez trudu w pamięci Muscat i Gewurztraminer.

  • Bordeaux / Najsłynniejszy region produkcji win we Francji, oferujący najbardziej różnorodną paletę win. Z ponad 113 000 hektarów winnic otrzymuje się około 5 500 000 hektolitrów wina. Bordeaux wytwarza 10% całej francuskiej produkcji tego szlachetnego trunku. Specyfiką regionu jest subtelne łączenie poszczególnych szczepów i cieszący się respektem na całym świecie wzorcowy sposób prowadzenia winnic. Wszystkie wina produkowane w Bordeaux podlegają systemowi klasyfikacji Appellation d'Origine Controlee (AOC), będącej gwarantem wysokiej jakości. Najważniejsze gminy regionu Bordeaux to: Medoc, Saint Emilion, Pomerol, Graves i Entre Deux Mers.

  • Burgundia / Prawdziwa przeciwwaga i jedyny konkurent dorównujący renomą i klasą win Bordeaux. Burgundy, oparte głównie na szczepach Chardonnay i Pinot Noir. Białej Aligote i czerwonego Gamay, zdominowało najbardziej południową część regionu – granitowe Beaujolais. Najważniejszymi elementami Burgundii, są: wapienne Chablis, słynne Cote d’Or, Cote de Beaune, dające najlepsze białe wina regionu, oraz Cote de Nuits, które słynie z kolei z win czerwonych, a potem Cote Chalonnaise i Maconaisse i Beaujolais. System klasyfikacji w regionie jest dużo prostszy niż w Bordeaux, i dzieli się na parcele „zwykłe”, „Premier Cru” i „Grand Cru”.

  • Dolina Loary / To przede wszystkim przepiękne zamki i zróżnicowane wina wielkiej klasy, Sancerre i Pouilly-Fume, które są protoplastami wszystkich win Sauvignon Blanc czy ciekawie pachnący Muscadet. Czerwone wina Loary, budowane są na krzepkim i ciemnym Cabernet Franc, Saumur-Champigny i Chinon, czy zrodzone z Pinot Noir.

  • Dolina Rodanu (Cotes du Rhone) / Niby jedna nazwa regionu, ale jakże odmienne jego dwie części. Północna część doliny zdominowana jest słynnego Syrah. W apelacji Hermitage jedne z najlepszych na świecie. Wiodącym winem białym tej części doliny jest Condrieu, zawdzięczające swój niepowtarzalny styl odmianie Viognier. Południowa z głównym szczepem w różnych kolorach gron, krągły i smakowity Grenache. Jednak uprawia się tu jeszcze aż 27 innych odmian, zestawianych ze sobą w różnych konfiguracjach, w zależności od gminy. Gwiazdą południa jest Chateauneuf du Pape, lecz wręcz nie wypada nie wspomnieć choćby o Gigondas i chyba najlepszym różowym winie świata, które powstaje w położonej po drugiej stronie rzeki gminie Tavel.

  • Langwedocja / Nazywana „Nowym Światem” wysyłania w świat wiele wspaniałych, nowoczesnych białych i czerwonych win odmianowych takich jak Minervois, Faugieres czy Saint-Chinian, których wina tradycyjnie zestawiano z kilku odmian. Prym w tym regionie wiodą Syrah, Cinsault, Mourvedre.

  • Prowansja / Rozciągnięta nad Lazurowym Wybrzeżem znana od wieków jako producent wspaniałych win różowych. Najczęściej sadzonymi odmianami czerwonymi są Cinsault i Grenache, a w ślad za nimi podążają Syrah, Mourverdre i Fuella. Odmianami białymi, które znajdziemy w regionie są przede wszystkim Rolle i Chardonnay.

  • Szampania / Najbardziej wysunięte na północ winnice Francji i Europy, dające wina najwyższej jakości. Któż by się spodziewał, że wiotkie i kwasowe lokalne wina będą w stanie zaoferować światu tak skomplikowany a zarazem radosny napój, jakim jest szampan, którego nazwa była pierwszą w historii świata win marką chronioną prawnie. Lokalne winnice, wśród których wiele posiada status „Grand Cru”, obsadzone są przede wszystkim trzema szczepami dzielonymi razem z Burgundią. Chardonnay daje tutejszym winom kręgosłup, Pinot Noir i Pinot Meunier – ciało i owocowa nutę. Najlepsze szampany potrafią być zestawione nawet ze 120 różnych win bazowych, by po drugiej fermentacji przeprowadzonej wewnątrz butelki, latami dojrzewać z osadem w piwnicach domów szampańskich rozsianych wokół Reims i Epernay. Gdy już są gotowe, potrafią zawrócić w głowie- bądź milionami żywych bąbelków, bądź czasami ceną… Ale czy jest lepsze antidotum na „całe zło”?

Grecja
Grecja jest uważana za kolebkę europejskiego winiarstwa. Tradycja uprawy winorośli i wytwarzania wina liczy sobie około czterech tysięcy lat. Dzisiaj w Grecji produkuje się rocznie około pół miliarda litrów wina rocznie. Greckie wina można określić jako bardzo zróżnicowane głównie ze względu na różne typy regionów z których pochodzą. Wina wytwarzane są z antycznych oryginalnie greckich szczepów takich jak: Muscat i Malvasia, Assyrtiko, Aghiorghitiko czyli św. Jerzy, Avgoustiati, Mavrodaphne. Charakterystycznym winem produkowanych tylko na tych terenach jest retsina – wino z dodatkiem żywicy sosnowej pozostawiającej specyficzny aromat. Grecja słynie z wytwarzania win słodkich i półsłodkich.

 

Hiszpania

Blisko połowa winnic krajów Unii Europejskiej znajduje się w Hiszpanii, ale nie oznacza to, że z tego kraju pochodzi połowa unijnego wina. Nie znaczy to także, że wizerunek Hiszpanii, gdzie poza sherry, Rioją, czy Cavą można jedynie dostać wina masowo wyrabiane. Prawda jest inna – Hiszpania to kraj, który poczynił największe postępy w ostatnich dwudziestu latach. Andaluzja jest największym producentem wina w europie a nazwy win, które tam powstają, każą nabrać szacunku dla tego regionu. Wystarczy choćby wspomnieć Sherry od lekkiego, idealnego na upalne dni Fino, aż po cudowną ambrozję jaką są wina Pedro Ximenez. Kolejnym klejnotem andaluzyjskiej ziemi jest niepowtarzalna i wyjątkowa w smaku Malaga, której każdy miłośnik wina przynajmniej raz w życiu powinien skosztować.

  • Castilla La Mancha / Region winiarski, położony na południe i wschód od Madrytu. Ponad 180 tysięcy hektarów winnic, obsadzonych głównie białą odmianą Airen. Oprócz Airen, wykorzystuje się do produkcji win dużą liczbę różnorodnych odmian lokalnych i importowanych z Francji, ale także innych krajów.

  • Castilla Leon / W  jego granicach znajdziemy wiele słynnych apelacji, jak choćby Ribera del Duero i Toro, które specjalizują się w produkcji dobrze zbudowanych, rasowych win czerwonych, a także Rueda, wytwarzającą jedne z najpoważniejszych Sauvignon Blanc na świecie.

  • Comunidad Valenciana  / Rozciągnięta nad wschodnim wybrzeżem Hiszpanii, kryje w swoim wnętrzu trzy perły Denominacion de Origen: Walencja, Alicante i Utiel-Requena. Każde z nich specjalizuje się w produkcji odmiennych win, przy wykorzystaniu mnogich odmian lokalnych i międzynarodowych, lecz dominującym szczepem jest tu Bobal. Walencja słynie także z produkcji win słodkich odmiany Muscat, niezwykle popularnych na całym świecie.

  • Katalonia / Swoją odrębność od reszty Hiszpanii zaznacza również stylem swojego winiarstwa. Prym wiodą za to Carinena, Garnacha, Syrah i Cabernet Sauvignon, dając winna miękkie, o bogatej naturze, a w winach Priorato gęste niczym konfitura, korzenne i świetnie zbalansowane. Inaczej sprawa ma się z odmianami białymi – Xarel-lo, Macabeo i Viura wyraźnie dominują nad Chardonnay, Viognier i Sauvignon Blanc, jednak ich wykorzystanie ogranicza się głównie do win Cava.

  • Navarra

    Leżąca na północny-wschód od Rioja, słynie ze smacznych win różowych i czerwonych, będących efektem łączenia Tampranillo i szczepów francuskich, a także starzenia w barriques.

  • Rioja / Region, położony w północno - środkowej Hiszpanii, to najważniejszy i najbardziej znany na świecie rejon winiarski tego kraju, słynący z produkcji wspaniałych win jakościowych. Podstawową odmianą winogron jest Tempranillo, lecz w znajdziemy tu także wiele nasadzeń Graciano, Garnacha i Mazuelo, a także białą odmianę Viura. Region dzieli się na trzy części: Rioja Alavesa, Rioja Alta oraz Rioja Baja. Czerwone wina Roja kuszą swoją truskawkową nutą, delikatnymi taninami i niuansami dębiny, która w regionie jest równie ważna jak same grona. Białe Rioja rzadko zdobywa należne jej uznanie na rynkach międzynarodowych, ciągle pozostając w cieniu. Nie jest to do końca słuszne, gdyż Viura potrafi dać wina przecudne, orzeźwiające i krystaliczne, ale także świetnie sprawuje się po fermentacji w beczkach dębowych, nabierając ciała, lecz nie gubiąc świeżości.

Nowa Zelandia

Winnice Nowej Zelandii rozciągają się od subtropikalnych okolic Auckland na północy, po odległe o półtora tysiąca kilometrów Central Otago na południu, gdzie aura przypomina raczej Szampanię lub Nadrenię. Dziś dwie trzecie winnic uprawia się na znacznie chłodniejszej Wyspie Południowej. Wpływ morza łagodzi wahania temperatur, więc winorośl znajduje znakomite warunki nawet na równinach i niskich pagórkach, na żyznych i wystarczająco wilgotnych glebach. Nowa Zelandia, to przede wszystkim sauvignon blanc, odmiana która zajmuje tam prawie połowę areału upraw i której znaczenie można porównać chyba tylko do rieslinga w Niemczech.

 

Portugalia

Z czym kojarzą się wina portugalskie, bez wątpienia większość odrzekłaby, że z porto. Portugalia jest dziś swoistym tyglem i laboratorium winiarskim. Gra idzie o spór pomiędzy Nowym Światem i wyrobem win odmianowych z międzynarodowych szczepów, a Starym Światem, czyli trwaniem przy tradycji, co zasadza się głównie na trzymaniu się lokalnych odmian i produkcji trunków mieszanych (tzn. z kilku szczepów).

 

RPA

Do RPA udało się przyciągnąć zagraniczne inwestycje, zmodernizować firmy winiarskie lub założyć nowe. Z powodu długich ciepłych lat i chłodnych, wilgotnych zim, Afryka Południowa wydaje się być darem od Boga dla producentów wina. Dodatkowo południowo-zachodnie wilgotne wiatry łagodzą letnie upały. Niemniej duża część obszarów uprawnych wymaga irygacji. Tradycyjnie RPA jest krajem win białych, ale ten obraz bardzo szybko się zmienia. Podobnie jak w innych krajach Nowego Świata wina południowoafrykańskie to przede wszystkim wyroby odmianowe. Wśród win mieszanych zdecydowanie dominują klasyczne zestawy bordoskie (cabernet sauvignon, cabernet franc i merlot).

  • Elim / Najbardziej wysunięty na południe region winiarski RPA. Spotykające się w tym miejscu Oceany: Indyjski i Atlantycki, są głównymi kreatorami miejscowego klimatu, a ogromne zróżnicowanie podłóż decyduje o zróżnicowaniu win pochodzących z poszczególnych winnic. Tak, czy inaczej, Elim słynie ponad wszystko z wyjątkowych Sauvignon Blanc, których intensywne, brzoskwiniowe i cytrusowe nuty pomieszane są z tak pożądanymi w winach tego szczepu aromatami liści porzeczki i świeżo skoszonej trawy.

  • Stellenbosch / Najliczniej reprezentowany i najbardziej popularny na świecie obszar winiarski RPA. Głównym reprezentowanym przez miejscowe wina kolorem jest czerwony. Świetne, dymne i ostre Shiraz, słone Cabernet Sauvignon i „zwierzęce” Pinotage są największą chlubą lokalnego przemysłu winnego. Co raz więcej jednak pojawia się tu win białych, opartych głównie na paprykowym Sauvignon Blanc, oleistym i rześkim Viognier i dębowym Chardonnay.

  • Western Cape / Western Cape pojawia się na etykiecie wina południowoafrykańskiego, gdy winiarz korzysta z dobrodziejstw więcej niż jednego Wine of Origin, którego terytorium mieści się w granicach tego systemu, rozciągającego się wokół Cape Town na Przylądku dobrej Nadziei. Zbawienny wpływ Oceanu Atlantyckiego stabilizuje i schładza gorący klimat interioru, pozwalając gronom spokojnie dojrzewać i koncentrować niezbędne dla ich jakości cukry oraz, co bardzo ważne, kwasy. Podobne organizmy na świecie to np. chilijskie Central Valley czy australijska South-Eastern Australia. Najważniejszymi regionami winiarskimi dostarczającymi grona i wina w ramach tego organizmu są dobrze znane i produkujące najlepsze wina kraju regiony Constantia, Paarl i Stellenbosch, słynące ze swoich uwodzicielskich Muscat, paprykowych Sauvignon Blanc, pikantnych Chenin Blanc, intensywnych Pinotage i „naburmuszonych” Shiraz.

Niemcy

Wina niemieckie w zdecydowanej większości, to najbardziej cenione wina białe, wyróżniające się lekkością, świeżością, dużą harmonią smakową i niezwykle bogatym aromatem.

  • Mosel-Saar-Ruwer / Winnice rozpościerające się w meandrach Mozeli są jednym z najpiękniejszych widoków, jakie można ujrzeć w podróżach po regionach winiarskich. Strome, niebezpieczne, niedostępne dla maszyn, zmuszają do ciężkiej fizycznej pracy, ale tym samym wielkiej troski i szacunku dla każdego krzewu rosnącego w pokrytych łupkami winnicach. Łupki, oprócz życiodajnej rzeki, to drugi skarb regionu. Nagrzewając się w czasie dnia, w nocy oddając swoją ciepłotę chronią grona przed chłodem nocy. Głównym klejnotem regionu jest jednak król wszystkich winorośli – Jego Wysokość Riesling. To właśnie tu potrafi wyczarować niepowtarzalne wina o tak szerokim spektrum aromatów, słodyczy i kwasowości. Lekkie, kremowe i czarujące Kabinett pachnące morelą, w jednej chwili może zmienić się w rękach modernistycznego winiarza w naładowany alkoholem, wytrawny do szpiku kości sztylet, serwujący mineralność przywodzącą na myśl przełykanie rozpuszczonego kawałka podłoża. A im wyższa klasa wina, różnice mogą być jeszcze wyraźniejsze. Na szczęście kupując Beerenauslese lub Trockenbeerenauslese możemy być spokojni – w środku czeka na nas cudowna ambrozja.

  • Pfalz / Sąsiadujący z Rheingau Palatynat ; najważniejszą odmianą jest Riesling, którego Pfalz jest drugim producentem w Niemczech, a zaraz po nim Muller-Thurgau, Weissburgunder (Pinot Blanc), Sylvaner, Muscat i krzyżówki Kerner i Scheurebe, chętnie wykorzystywane do uzupełniania lub zastępowania Rieslinga. W ostatnich latach odnotowuje się duży przyrost nasadzeń rodzimego szczepu czerwonego, czyli Dornfeldera, który może poszczycić się czerwonym miąższem, jak i skórką. Jego wina charakteryzują się ładną, rubinową barwą, niezbyt twardymi taninami i przyjemnym, owocowym smakiem.

  • Rheingau / Położone nad prawym brzegiem Renu niedaleko Moguncji, swoja produkcję dedykuje przede wszystkim Rieslingowi, który dojrzewając na łagodnych zboczach schodzących do rzeki, potrafi wyczarować mineralne, alkoholowe wina o stalowym niemal chłodzie. Innym obliczem lokalnego winiarstwa są wina Pinot Noir, których jakość i ilość stale wzrasta, stanowiąc już ponad 15% ogólnej produkcji. Najważniejszymi miastami regionu są Rudesheim i Geisenheim, w którym swoją siedzibę ma instytut enologiczny.

  • Rheinhessen / Znajdujący się po lewej stronie Renu, w pobliżu Moguncji, największy region winiarski Niemiec, wykorzystuje różnorodne szczepy: Riesling, Weissburgunder, Muller-Thurgau, Pinot Noir i Portugieser .Najlepsze wina znajdują się w okolicy miasteczka Nierstein i leżący nad samym Renem Bingen wokół których swoje siedziby mają najlepsi lokalni winiarze. Wina Rheinhessen najczęściej są delikatniejsze i bardziej aromatyczne, a udział win czerwonych w ogólnej produkcji wynosi ponad 30%.

Węgry

Tak bardzo kojarzą się z Tokajem i Egri Bikaverem, jednak zmiany jakie zaszły w latach dziewięćdziesiątych, bazujące na zachodnich inwestycjach, są gigantyczne, dziś to obszar, który spokojnie zaliczyć można do dziesiątki najbardziej renomowanych na świecie. Węgry należy wymieniać jednym tchem z największymi potęgami - jeśli chodzi o jakość - na świecie.

  • Tokaj / Tokaj, rozsiany na 11 wulkanicznych wzgórzach Zemplen, po latach „PGR-owskiej” skazy odbudował swój prawdziwy styl i niepowtarzalność win Aszu, jednocześnie dokładając do nich dwa nowe oblicza regionu: słodkie wina „late harvest” i wspaniałe, naładowane minerałem i osobowością wina wytrawne. Jest to zasługa lokalnego klimatu, bazaltowego podłoża i wyjątkowych w każdym calu odmian: stalowego Furminta i rozkołysanego aromatami Harslevelu, których połączenia dają wręcz oszałamiające efekty. Innymi ważnymi gronami regionu są na pewno także Muscat i Szurkebarat, czyli Pinot Gris, chętnie używane do produkcji win budujących nową twarz regionu.

  • Villany / Oferuje dużą różnorodność win czerwonych, a także białych. Odnajdziemy tu nasadzenia zarówno rdzennego szczepu Kekfrankos, jak i całej gamy odmian francuskich, wśród których prym wiodą Cabernet Sauvignon, Pinot Noir i Syrah. Miejscowi winiarze, uznawani za czołowych dla całych Węgier. Możemy znaleźć tu wina subtelne i owocowe, ale także bardziej „wymuskane”, starzone w nowej dębinie i mocno skoncentrowane. Wina białe idealnie znajdziemy tu zarówno gęste, beczkowe Chardonnay, jak i rześkie i aromatyczne Harslevelu.

Włochy

Zaletą włoskiego winiarstwa jest nie tylko fakt, że Włochy wytwarzają najwięcej wina na świecie, ale że jest to produkcja chyba najbardziej zróżnicowana. Wynika to z klimatu, mnogości różnych nisz ekologicznych, czyli siedlisk (terroir) i mieszaniny rodzimych i światowych odmian.

  • Abruzja / Rozciągnięte nad Adriatykiem Abruzzo słynie z odmian: subtelnego białego Trebbiano i dynamicznego czerwonego Montepulciano, kto nie słyszał o Montepulciano d’Abruzzo – jednym  z najbardziej poszukiwanych win na rynku.

  • Friuli-Venezia Giulia / Wenecja Julijska, położona pomiędzy Veneto a granicą ze Słowenią, szturmem wdarła się na salony to region Włoch oferujący najlepsze i najciekawsze wina białe. Najczęściej są to wina odmianowe, oparte na lokalnych szczepach Fruliano i Ribolla Galla, lecz także Sauvignon Blanc, który jest uważany za szablon włoskiego wina tego szczepu. Znane są również lokalne wydania Pinot Grigio, Pinot Bianco, Chardonnay i Traminera śmiało konkurują na arenie międzynarodowej. Czerwone wina regionu to przede wszystkim antyczne Refosco.

  • Lacjum / Okalające Rzym Lazio przechodzi właśnie nowy etap w swojej historii. Znane do tej pory przede wszystkim z Frascati, w ostatnich latach znacznie podniosło prestiż i jakość swoich wyrobów przy wykorzystaniu odmian międzynarodowych, niekiedy zestawiając je z lokalnymi Trebbiano, Malvasia i Rossetto.

  • Lombardia / Chyba najmniej doceniany region północnych Włoch, który ma do zaoferowania światu ogromną różnorodność win wysokiej klasy o najwyższym we Włoszech statusie – DOCG. Znaleźć tu można wyśmienite wina musujące metody tradycyjnej, uważane za najlepsze po szampanach. które śmiało mogą konkurować nie tylko z najbardziej wyszukanymi cuvee prestige, lecz z każdym innym szampanem.

  • Kalabria / Górzysta Kalabria, która rozpościera się na samym południowym krańcu Półwyspu Apenińskiego,  kusi konsumentów krągłymi, jasnymi i smakowitymi winami czerwonymi. Wina te powstają głownie z odmian lokalnych, takich jak Gaglioppo, Greco Nero i Nerello Cappuccino, a apelacjami najwyższej próby są tu Ciro i Lamezia. Wina białe tego regionu są mniej oryginalne i są oparte na dobrze znanych w innych regionach Włoch odmianach Trebbiano i Greco Bianco.

  • Piemont / Piemont od zawsze był uważany za najlepszy region winiarski Włoch. To właśnie tu mieszka „para królewska” włoskich win – Barolo i Barbaresco, które potrafią dojrzewać dekadami oferując niespotykane w innych winach aromaty, barwę i strukturę. Razem z całą „świtą” win, które zawdzięczają swój byt szlachetnej odmianie Nebbiolo, stanowią trzon lokalnego winiarstwa. W Piemoncie mamy do czynienia z kłopotem bogactwa. Najlepsze Barbery d’Alba i Asti bez kompleksów mogą konkurować z wieloma Barolo. Lokalne wina Cabernet Sauvignon, Sauvignon Blanc, Pinot Noir i Chardonnay to klasa sama w sobie, co nie raz już udowodniły wygrywając konkursy na najlepsze wina włoskie we własnych i ogólnych kategoriach. Jeszcze jedna „perełka” – czyli Moscato d’Asti. Orzeźwiające, delikatnie słodkie i lekko musujące potrafi podnieść na duchu bez względu na okoliczności.

  • Toskania / Toskania bez wątpienia jest razem z Piemontem najważniejszym i najsłynniejszym regionem Włoch. To tu przecież powstaje vice-król włoskich win – Brunello di Montalcino swoją potęgę zawdzięcza tytanicznej pracy winiarzy, i szczepowi Sangiovese, którego różne twarze zapewniają winom odmienność. Potrafi być miękkie i owocowe w Maremma, gładkie i subtelne w Montalcino, lekkie i owocowe w Chianti, skoncentrowane i pikantne w Montalcino. Osobną kategorią są miejscowe wina IGT, których najlepsze wydania, nazywane „Supertoskanami”, są pożądane i rozchwytywane na całym świecie. Wytwarzane z Sangiovese, ale także odmian pochodzących z Bordeaux, lub będące zestawami jednych i drugich, nie raz już zostały wybrane najlepszymi winami świata lub najlepszymi winami świata w swojej kategorii. Spacer po Florencji i jej enotekach może przyprawić o zawrót głowy - nigdzie nie spotkamy w jednym miejscu tak długich list najlepszych win świata.

  • Trentino-Alto Adige / Ponad 90% win powstających w Trentino-Alto Adige, to wina klasy DOC, co jest swoistym ewenementem w skali całego kraju. W większości są to wina odmianowe, niezależnie od koloru. Trentino to podstawowa baza wina czerwonego a Alto Adige słynie z szerokiej kolekcji odmian białych. Najważniejszą, choć nie najliczniej reprezentowaną odmianą białą jest Traminer, który właśnie tu ma swoją ojczyznę. Nie wolno jednak pominąć całej kolekcji win z odmian Chardonnay, Sauvignon Blanc, Pinot Bianco i Grigio, ale zwłaszcza czerwonych win Pinot Noir, chyba najlepszych po za Burgundią.

  • Veneto / Veneto od zawsze należało do ścisłej czołówki winiarstwa Italii, a Werona jest jego niepodważalną stolicą. To w tym mieście co roku odbywają się jedne z największych targów winiarskich świata – Vinitaly. W Veneto znajdziemy ogromną różnorodność gron, w większości autochtonicznych. Młodzieńcze oblicze regionu kreuje odmiana Prosecco, z której lokalni winiarze wytwarzają najpopularniejsze włoskie wino musujące, osiągające coraz wyższą jakoś. Odmiany Garganega i Trebbiano odpowiadają z kolei za najbardziej rozpoznawalne białe wino kraju, Soave oraz Bianco di Custoza. Największym jednak skarbem regionu są szczepy czerwone Corvina, Rondinella, Molinara i cały szereg innych lokalnych odmian, używanych do produkcji lekkich Bardolino, smakowitych Valpolicella, a przede wszystkim wytrawnego Amarone, produkowanego z gron podsuszonych przed fermentacją. Werończycy zresztą metodę suszenia opanowali do perfekcji, uzyskując dzięki niej słodkie wina Recioto, zarówno w Soave jak i w Valpolicella.

  • Umbria / Umbria leży w samym sercu tutejsze winnice zajmują 16 500 hektarów. W całym obrazie winiarstwa włoskiego Umbria odgrywa dość skromną rolę, choć Etruskowie produkowali tu wina jeszcze przed pojawieniem się Rzymian. Region wytwarza przeważnie wina białe, z których najbardziej znanym jest Orvieto. Aktualne czasy przynoszą także świetne Chardonnay i Sauvignon Blanc, a także Grechetto. Czerwone wina Umbrii to w pierwszym rzędzie gęste i mocne Sagrantino di Montefalco, które jest jednym z najcięższych win czerwonych, jakie są obecnie produkowane.

Stany Zjednoczone

Stany Zjednoczone kojarzą się winiarsko głównie z Kalifornią. Nie bez przyczyny zresztą -znakomita większość produkcji wina kraju pochodzi właśnie z tego stanu. Jednak niemal w każdym stanie znajdziemy winnice. Stany niewątpliwe kojarzą się głównie z odmianami francuskimi, jednak w ostatnich latach odmiany pochodzące z Burgundii i Bordeaux są stopniowo równoważone przez odmiany rodańskie i włoskie, bardzo popularne w ostatnich latach szczególnie w Kalifornii. Pojedynczą gwiazdą wśród szczepów jest Zinfandel, zwany tu Zin-em, którego wina są niezmiernie popularne wśród klientów na całym świecie. Najważniejszą nową propozycją winiarstwa USA są jednak wina ze stanów Oregon i Washington. Pinot Noir z Oregonu jest uważany za jeden z najlepszych na świecie. Za to Washington okazał się świetnym siedliskiem dla Merlot i Syrah, potrafiącym jak niewiele innych na świecie zachować charakter pierwowzoru i ekspresję owocu. Tak, czy inaczej, Stany Zjednoczone oferują z każdym rokiem wina reprezentujące nowe style i regiony, i na pewno warto się im przyglądać z większą uwagą.

  • California / Nie ma żadnego błędu w twierdzeniu, że wina amerykańskie to wina kalifornijskie. Około 95% win produkowanych w Stanach Zjednoczonych pochodzi właśnie z tego stanu. Fenomen kalifornijskiego winiarstwa tłumaczy się specyfiką lokalnego klimatu. Ogólnie jest tam cieplej niż w Europie, ale ten rozległy obszar, oprócz tego, że obejmuje aż 5 stref klimatycznych, jest mocno pofałdowany. Powoduje to, że niektóre okolice są równie chłodne, jak północna Burgundia czy Szampania, inne zaś równie ciepłe, jak Dolina Rodanu, Włochy, Hiszpania czy Portugalia. Dominuje tu produkcja masowa i działają największe koncerny winiarskie na świecie. Kalifornia to także obszar wielkich eksperymentów winiarskich, braku typowo europejskich ograniczeń co do wyboru sadzonych odmian, miejsca ich uprawy, czy też swobody w dziedzinie sposobu upraw, irygacji winnic, winifikacji i dojrzewania wina. Ta dowolność sprawia, że z roku na rok gwałtownie, jak na winiarstwo, zmienia się obszar upraw czy preferencje dotyczące różnych odmian winogron.

  • Oregon / Jeden z trzech kluczowych regionów winiarskich Stanów Zjednoczonych, Oregon jest w stanie poza Europą dać tak fascynujące i subtelne Pinot Noir jakie znajdziemy w Burgundii. Winiarze burgundzcy właśnie tu ulokowali swoje nowe projekty, naturalną więc konsekwencją takiego stanu rzeczy jest obecność Chardonnay i dominacja tego szczepu wśród odmian białych. Sam region jest jeszcze organizmem młodym, w którym notuje się szybki przyrost areału winnic, których aktualnie jest około 15 tysięcy hektarów.

 

> do góry


 

| strona główna | oferta | ciekawostki |  kontakt  |

Informacje zawarte na niniejszej witrynie mogą być przedmiotem zmiany bez powiadomienia i nie stanowią
zobowiązania ze strony sklepu "alkoholowy zawrót głowy".
  Ostatnia aktualizacja: 15 października 2011